Poprzednio pisałem o dwóch przypadkach rozmowy rekrutacyjnej. Pierwszy artykuł o rozmowie kwalifikacyjnej, zawierał przykładowe pytania i odpowiedzi padające podczas rekrutacji. Drugi z nich o rozmowie kwalifikacyjna po angielsku i niemiecku, dotyczył tematyki rozmów kwalifikacyjnych w obcych językach.
Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak jeszcze lepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, zastanawiasz się co zrobić aby wypaść pozytywnie i zwiększyć swoje szanse na zdobycie danej pracy, to zapraszam do zapoznania się z siedmioma radami jak przejść rozmowę kwalifikacyjną! W tym artykule chcę Ci w tym pomóc udzielając rad na temat tego jak przygotować się do tego typu rozmowy, abyś z pewnością siebie podjął wyzwanie i osiągnął swój cel jakim jest wymarzony zawód.

 

1.Zbierz informacje na temat firmy

Niektórzy z Was pytali jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jednak z rozmów z Wami wynikało, że rzadko kto przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej szukał informacji na temat firmy do której miał iść na rozmowę oraz odnośnie rekrutera. Jednak jest to bardzo ważny punkt, który pozwala lepiej przygotować się do rozmowy. Nie tylko będziemy mieli szersze rozeznanie w tym czego się spodziewać po przekroczeniu progu danej firmy, jaki panuje również dress code. Zawsze informacje, które sami wyszukamy mogą posłużyć potem do rozwinięcia rozmowy z rekruterem, zadania interesujących pytań co jest bardzo dobrze widziane, ponieważ osoba przeprowadzająca rozmowę zobaczy Wasze zaangażowanie i zainteresowanie firmą. Na początku odwiedź stronę firmy, do której aplikujesz i zbierz informacje na temat tego czym dana firma dokładnie się zajmuje oraz odwiedź profil linkedin, Goldenline i prześledź historię firmy na tych portalach.Warto również obejrzeć profil rekrutera i rozeznać się w jego ścieżce kariery oraz zobaczyć jakie ma zainteresowania.Im więcej informacji zyskasz tym lepiej przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

2.Zadbaj o odpowiedni strój

Bardzo ważnym zagadnieniem odnośnie rozmowy rekrutacyjnej, jest odpowiedni ubiór, ponieważ na podstawie ubioru, również dajemy o sobie świadectwo czy podchodzimy poważnie i z szacunkiem do spotkania i osoby, osób na nim. Jeden ze studentów zwrócił się do mnie z pewnym dylematem, gdyż nie rozumiał czemu nie dostał pracy chociaż rozmowa kwalifikacyjna przebiegła mu świetnie. Problem jednak był taki, że kandydat na rozmowę ubrał się w t-shirt i jeansy, bo jak mówił - tak po prostu ubiera się na co dzień i uważa że na rozmowę kwalifikacyjną też może się tak ubrać. Niestety nawet jeżeli w firmie panuje dość swobodny klimat co do ubioru co wcześniej zweryfikowaliśmy podczas naszych informacji odnośnie danej placówki, to mimo wszystko na rozmowę powinno się wyglądać dosyć elegancko. Dlatego też radzę jednak nie zakładać ubrań, w których na co dzień chodzimy a absolutnie już odradzam zakładanie dresów czy poplamionych lub zniszczonych rzeczy. Za to proponuję wybrać stonowaną elegancję. Lecz oczywiście ubiór ściśle też zależy od danej firmy do której idziemy na rozmowę, tzn. idąc do agencji kreatywnej możemy mieć coś co będzie nas wyróżniać, jakiś element, natomiast całość powinna być stonowana. Kiedy indziej wybierając się na rozmowę do banku, należy ubrać się oficjalnie- garnitur, żakiet etc.
Dużo zależy od miejsca w którym ubiegamy się o posadę, lecz trzeba pamiętać,że mimo wszystko ,że w firmie jest dopuszczalny luźny strój na co dzień , na rozmowę wybierzmy stonowaną elegancję, ponieważ pokaże to nasz szacunek i poważne podejście do spotkania.

 

3.Przygotuj się do pytań rekrutacyjnych

Poszukaj w internecie listy pytań rekrutacyjnych i przygotuj na nie odpowiedzi,a najlepiej przećwicz je z drugą osobą i popracuj szczególnie nad tymi nad którymi masz największy problem.Szczególnie przygotuj się do odpowiedzi na temat swoich umiejętności i osiągnięć. Przykładowe pytania jakie mogą się pojawić to np. Jakie są Pani / Pana silne strony? Dlaczego powinniśmy Panią / Pana zatrudnić na danym stanowisku? Oprócz pytań wymienionych powyżej warto również przygotować się na pytania pod względem wymagań i obowiązków dotyczących danej posady.

 

4.Uważaj by nie zadawać tych pytań

Dobra rozmowa kwalifikacyjna to forma pytań w dwie strony, jednak nie powinna ona mieć formy przesłuchania, jednak istnieją takie pytania,których nie warto zadawać na samym początku. Do takich pytań należą te o urlop,możliwość pracy zdalnej,podwyżkę. Może być tak,że w samej rozmowie pojawią się odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

 

5.Te pytania warto zadać pracodawcy

Tak jak już zostało wspomniane w punkcie powyżej dobra rozmowa kwalifikacyjna to forma pytań w dwie strony,dlatego spokojnie możesz zadać te pytania:

  • Jaki jest zakres obowiązków na danym stanowisku?
  • Jakie są możliwości rozwoju w firmie?
  • Ile osób pracuje w dziale, do którego aplikuje?
  • W jaki sposób będą mierzone efekty mojej pracy?
  • Kto będzie moim przełożonym i jaki ma styl zarządzania?
  • Jak wyglądają następne kroki rekrutacji?

 

6.Zadbaj o to by się nie spóźnić

Dzień wcześniej dokładnie sprawdź czy droga,którą będziesz jechał nie jest w remoncie, dlatego najlepiej będzie jak sprawdzisz w Google maps ile czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce. Natomiast jeśli jeździsz komunikacją miejską sprawdź o której godzinie odjeżdża autobus lub tramwaj i ile czasu zajmie Ci dotarcie z przystanku. Oczywiście może zdarzyć się tak że spóźnisz się z przyczyn niezależnych od siebie, dlatego jeśli wydarzy się taka sytuacja, to w dobrym stylu będzie poinformowanie rekrutera przez telefon o takowym spóźnieniu.

 

7.Uważaj na to co zamieszczasz w swoich mediach społecznościowych

Od wielu lat panuje tendencja wśród rekruterów, aby przed zaproszeniem kandydata na rozmowę rekrutacyjną sprawdzić go w mediach społecznościowych a w szczególności na facebooku. Dlatego radzę, aby nie mieć wszelkich treści udostępnionych publicznie a zmienić ustawienia na “tylko dla znajomych”. Jednak jeśli chcesz zostać przy ustawieniu publicznym i posiadasz zdjęcia z imprez na których możesz wyglądać kompromitująco najlepiej będzie jak najszybciej je usunąć. Sprawdź również swoje polubione strony i grupy publiczne. Zobacz czy przykładowo nie lubisz stron, które mogłyby wskazywać na zbytni imprezowy charakter Twojej osoby, co mogłoby w konsekwencji pokazać Cię w świetle jako kogoś nieodpowiedzialnego kto nie sprosta wymogom pracy i nie będzie kandydatem dobrze reprezentującym imię firmy. Logiczne jest,że prywatne profile nie powinny być przepustką ani przeszkodą do zdobycia pracy i nikt nie powinien nas inwigilować w ten sposób. Natomiast nastały takie czasy, że na każdym kroku jesteśmy sprawdzani i też nie można się dziwić rekruterom, że poważana firma nie będzie chciała mieć za pracownika, wiecznie imprezowej osoby na której nie będzie można polegać. Dbaj o prywatność swoich profili oraz uważaj na to co umieszczasz w sieci!

 

Podsumowanie:

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi jeszcze lepiej rozjaśniłem Ci temat rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj też aby, oprócz przygotowania, po prostu być sobą! Odrobina luzu i pewności siebie zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady. Powodzenia!