Po publikacji wpisów o rozmowie rekrutacyjnej wielu z Was przysłało do mnie maile z pytaniem jak powinno wyglądać prawidłowo napisane CV? Dla tych, którzy chcieliby poznać zasady pisania dobrego CV poniżej przedstawiam 8 istotnych elementów dobrego CV .

Estetyka

Niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujesz musisz pamiętać o estetyce, aby CV było przejrzyste i wszystkie informacje były ujęte w sposób czytelny.  Przed złożeniem dokumentu dokładnie sprawdź czy nie ma w nim błędów ortograficznych, literówek. Możesz także skorzystać z darmowych szablonów dostępnych w internecie. Dobrze jest aby zawrzeć jeden kolor dodatkowy, aby CV przyciągnęło uwagę rekrutera, ponieważ czasem na jedno miejsce jest bardzo wielu kandydatów i nie wszystkie zgłoszenia się rozpatrywane. Dlatego dobrze, aby CV oprócz zawartych standardów zawierało w sobie coś co wyróżni je na tle innych. Lecz zależy w jaką branżę celujemy z poszukiwaniem pracy, ponieważ w branży kreatywnej może być mile widziany układ inny niż tradycyjny. Natomiast jeżeli nie mamy rozeznania i pewności, że w danej firmie rekruterzy liczą na oryginalność, bezpiecznie będzie, aby napisać CV w sposób tradycyjny.

Dane osobowe i ich aktualności

Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź musisz zadbać o aktualność swoich danych osobowych, więc jeśli od jakiegoś czasu na twoim dysku znajduje się CV, to przed jego wysłaniem upewnij się czy czasem masz wpisany aktualny numeru telefonu, mail oraz inne dane. Dane osobowe jakie zazwyczaj należy zawrzeć w CV to:

  • Imię i nazwisko
  • data urodzenia
  • adres zamieszkania
  • numer telefonu
  • adres e-mail

Dostosuj swoje CV pod konkretne stanowisko

Niezależnie od tego jak bogate jest twoje doświadczenie zawodowe warto dostosować swoje CV pod konkretne stanowisko.Oznacza to w praktyce wpisanie tylko takiego doświadczenia zawodowego i umiejętności, które najbardziej odpowiadają danemu stanowisku.

Wpisz swoje najważniejsze umiejętności i poziom zaawansowania języków obcych

W tym miejscu warto wpisać tylko takie umiejętności,które są najważniejsze i najbardziej odpowiadają stanowisku na które aplikujesz. Oprócz umiejętności wpisz także języki obce jakie znasz i poziom ich zaawansowania.

Wykształcenie

Swoje wykształcenie wpisuj w kolejności chronologicznej czyli od szkoły do której obecnie   uczęszczasz, a następnie te które masz już skończone. Warto też wpisać daty ramowe oraz nazwy uczelni, w szczególności w zakresie, kierunku czy wydziału. Podstawówkę i gimnazjum możesz pominąć, ponieważ mało kto zwróci na to uwagę.

Doświadczenie zawodowe, staż, szkolenia i wolontariat

W tym miejscu nie musisz zamieszczać całej historii swojego doświadczenia zawodowego,wystarczy że wpiszesz tylko takie doświadczenie zawodowe, które najbliższe jest danemu stanowisku. Staż, szkolenia i wolontariat też składa się na Twoje doświadczenie zawodowe, dlatego warto je również umieścić w swoim życiorysie. Pamiętaj żeby wszystko napisać w kolejności chronologicznej, takiej jak w przypadku wykształcenia.

Zainteresowania

W tym punkcie warto wpisać swoje zainteresowania jak najkonkretniej: jeśli lubisz grać w siatkówkę napisz, że twoim zainteresowaniem jest siatkówka zamiast ogólnikowo sport. Dobrze by było, żeby zainteresowania również pokrywały się z posadą o którą się ubiegasz np. w przypadku grafika kreatywnego bądź profesjonalnego retuszera, dobrze by było jakby to była właśnie grafika, sztuka, fotografia etc.

Pamiętaj o zawarciu klauzuli o ochronie danych osobowych

Kiedy twoje CV jest gotowe nie zapomnij  dopiąć go klauzulą o ochronie danych osobowych:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci napisać dobre CV, które będzie Twoją przepustką na rozmowę kwalifikacyjną. Z nią na pewno sobie poradzisz po przeczytaniu artykułów na moim blogu ;-)