Niektórzy z nas mają osobowość typowego ekstrawertyka i kontakt z innymi ludźmi, z reguły nie stanowi dla nich problemu. Gdy posiadamy takie predyspozycje, to właśnie wśród ludzi czujem się najlepiej. Kochamy być w centrum uwagi, dużo rozmawiać i dzielić się swoimi myślami. Łatwo jest nam odnaleźć się w grupie oraz wyróżnić na tle pozostałych osób. Niestety dla innych sama myśl o wystąpieniu publicznym i ludziach, którzy będą skupiać na nas swoją uwagę powoduje wewnętrzny paraliż. Boimy się ośmieszenia i nie lubimy gdy wzrok innych skupia się właśnie na nas. Czerwona twarz, pocące się dłonie i jąkanie, to niestety bardzo często towarzyszące nam objawy. Nie jest to przyjemne ani dla osoby "występującej" ani dla tych, którzy ją oglądają. Nie zmienia to jednak faktu, że czasami nie mamy wyboru - czy to na zajęciach czy w pracy, czekają nas wystąpienia publiczne i jakkolwiek byśmy ich nienawidzili - nie możemy ich uniknąć. Poza tym nie możemy pozwolić na to, żeby strach powstrzymał nas przed zaprezentowaniem się z jak najlepszej strony i pokazaniem na co tak naprawdę nas stać. Dla nieśmiałych wystąpienia publiczne to prawdziwy koszmar, ale wszystko staję się łatwiejsze, jeżeli poświęcimy tylko trochę czasu na ćwiczenia i praktykę. Najważniejsze, żeby zaakceptować fakt, że potrzebujemy pomocy i jesteśmy w stanie się przemóc. Nawet najtrudniejsza rzecz przestanie wydawać się niemożliwa, jeżeli każdego dnia wykonany jeden krok do jej opanowania. Czytaj dalej, jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są sposoby na to, żeby oswoić wystąpienia publiczne!

Wystąpienia publiczne - przykłady

Miejsca, w których najczęściej spotykamy się z koniecznością występowania publicznego, to na pewno uniwersytet i szkoła. Rok w rok nauczyciele i wykładowcy zadają swoim uczniom prezentacje na dany temat i proszą o publiczną prezentację, aby oswoić studenta ze swobodnym występowaniem. Jest to dobry sposób na przyzwyczajenie się do występów przed większą publicznością już w młodym wieku. Tutaj niestety dużo zależy jednak od tego jak zachowają się nasi słuchacze – którzy niestety bardzo często i to w okrutny sposób potrafią sprawić, że dana osoba będzie do końca życia mierzyć się z traumą przed występami publicznymi. Jeżeli jednak nauczyciel, czy wykładowca dopilnuję odpowiedniego zachowania na sali i będzie wspierał osobę występującą dobrym słowem i zachętą - może w ten sposób bardzo poprawić jej samoocenę i ułatwić występy publiczne w przyszłości.
Innym miejscem, gdzie często musimy prezentować coś na dany temat jest praca. Bez względu na to czy jest to przemówienie, wystąpienie na radzie czy zwyczajna konieczność zabrania głosu na oczach zespołu - bardzo wiele osób ma z tym ogromny problem. Różnica pomiędzy wystąpieniami w pracy i w szkole polega jednak na tym, że w pracy nie możemy sobie już pozwolić na pomyłki i nieumiejętność występowania może doprowadzić niestety nawet do utraty pracy. Nie dostaniesz drugiego terminu i nauczycielka nie potraktuję Cię ulgowo. To jak czujesz się wśród ludzi, którzy patrzą tylko na Ciebie jest sprawdzane często już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i ma duży wpływ na to czy zostaniesz przyjęty czy nie.
To czy potrafimy wypowiadać się swobodnie w towarzystwie ma także znaczenie w naszych codziennych kontaktach z innymi ludźmi. Osoby, które zastanawiają się nad każdym wypowiadanym słowem i panicznie obawiają się popełnienia jakiegoś błędu, często nie umieją znaleźć sobie nowych znajomych i nie czują się dobrze w towarzystwie. Każdy z nas najchętniej spędza czas z ludźmi, którzy są pozytywni i otwarci. Nie lubimy niezręcznym momentów i przejmującej ciszy. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Dlatego właśnie tak ważne są ćwiczenia - umiejętność występowania publicznego może pomóc nam w nie jednej sytuacji, również w życiu codziennym.

Wystąpienia publiczne ćwiczenia i proponowane książki oraz PDF-y

Istnieję mnóstwo ćwiczeń, książek i wszelkiego rodzaju materiałów, które mogą pomóc nam pokonać nieśmiałość i strach przed wystąpieniami publicznymi.
Same wystąpienia publiczne to ćwiczenia! W tym fachu najważniejsze jest doświadczenie - im więcej występujesz tym jest Ci coraz łatwiej. Im bardziej unikasz tego czego się obawiasz, tym bardziej wmawiasz sobie, że nigdy nie będziesz w stanie tego zrobić. Dlatego próbuj! Nie uciekaj od każdego wyzwania, a w niedługim czasie sam sobie za to podziękujesz.
Profesjonalni mówcy wymieniają kilka ćwiczeń, które w najlepszy sposób pozwalają im się przygotować. Po pierwsze jest to dogłębna znajomość tematu jaki będziesz przedstawiać. Jeżeli jesteś dobrze przygotowany i nie boisz się zapomnienia jakiegoś fragmentu prezentacji - będziesz się o wiele mniej stresować. Wiedząc o czym mówisz i będąc w stanie odpowiedzieć na pytania słuchaczy poczujesz się pewniej i łatwiej będzie Ci uspokoić się już chwilę po rozpoczęciu prezentacji. Pamiętaj, że jest duże prawdopodobieństwo tego, że Twoi słuchacze nie znają się na tym o czym mówisz, więc im więcej informacji będziesz w stanie im przekazać w ciekawy sposób - tym większe wrażenie zrobisz i sam poczujesz się lepiej.
Niektórym pomaga wcześniejsze oglądanie różnego rodzaju filmików na stronach internetowych poświęcanych wystąpieniom publicznym. Możesz w ten sposób podpatrzeć jak robią to profesjonaliści i sprawdzić jakich słów powinieneś używać, a których lepiej unikać.
Podobnie jest z książkami i pdf. Obecnie możesz znaleźć nieskończoną ilość materiałów, które dostarczą Ci potrzebnych informacji na temat technik i najlepszych metod na przygotowanie się do wystąpienia publicznego. Każda księgarnia i wiele stron internetowych dysponują książkami na temat wypowiadania się na forum publicznym. Bardzo wiele osób chwali sobie książkę "Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce" Agaty i Jerzego Rzędowskich. Są oni również autorami innego dzieła o podobnej tematyce - "Wystąpienia publiczne w biznesie". To tylko jedna z wielu propozycji - jeżeli tylko będziesz chcieć to na pewno dasz radę znaleźć coś dla siebie. Popularną stroną na której znajdziesz ogromną ilość PDF o różnej tematyce, to chomikuj.pl. Pamiętaj tylko o tym aby pobierać legalne treści, gdyż serwis ten zawiera dużo materiałów bez praw autorskich do ich udostępniania. Wystąpienia publiczne nie mogą dłużej spędzać Ci snu z powiek, zacznij się przygotowywać i pokonaj strach. Nie bój się wykorzystać wiedzy, jaką mogą zawierać książi i PDF-y - wystąpienia publiczne to coś, czego trzeba się nauczyć, tak jak wszystkiego w życiu.
Inne ćwiczenia jakie pomagają ludziom zmierzyć się ze strachem to np. ćwiczenia oddychania, jak oddychanie przeponą.
Oprócz tego ćwicz przed lustrem mimikę twarzy, zapoznaj się z tym jakie miny robisz podczas przedstawiania i spróbuj zmienić te, które uważasz za złe.
Również nagranie swojego wystąpienia może bardzo pomóc Ci zauważyć swoje mocne strony i ewentualne błędy.
Możesz poprosić kogoś z rodziny albo znajomego, żeby wskazał Ci rzeczy, które robisz źle i pomógł je poprawić.
Musisz pamiętać o tym, że każdy z nas stresuję się przed wystąpieniem i nie jesteś jedyną osobą na świecie z tym problemem. Nawet osoby, które obecnie nauczają jak radzić sobie z tym stresem i zajmują się tym profesjonalnie - oni też na początku mieli problemy, a nawet obecnie czasami przyznają się do stresu przed wyjściem na scenę. Wszystko to jest zupełnie normalne, musisz tylko przezwyciężyć swój lęk i iść do przodu.
Istnieje wiele szkoleń, na których możesz spotkać się z osobami, które tak samo jak ty nie umieją prezentować. Wystąpienia publiczne i szkolenia pod okiem profesjonalistów, to najlepszy pomysł na nauczenie się jak poradzić sobie ze stresem. Przezwyciężysz strach i w ciekawy sposób będziesz opowiadać na każdy temat. Nie uda Ci się w życiu uciec od tego typu wystąpień, więc może warto skorzystać właśnie z takiego rodzaju pomocy?

Wystąpienia publiczne a stres

Stres i wystąpienia publiczne, to najwięksi wrogowie. Kiedy zaczynasz układać sobie w głowie scenariusze tego co może się nie powieść - zaczynasz się stresować i w efekcie pojawiają się wszystkie te objawy o których wspomniane było wcześniej - pocenie dłoni, czerwone plany na twarzy, niemożność wypowiedzenia słowa. Jedynym sposobem na pozbycie się go jest nabranie pewności w tym co robisz. A to będzie możliwe tylko wtedy, gdy wystąpisz publicznie kilka razy i nabierzesz doświadczenia.
Gdy zaczniesz odczuwać stres musisz przypomnieć sobie o wszystkim tym, co do tej pory wyćwiczyłeś i skupić się na wykonaniu zadania. Niektórym pomaga również np. posłuchanie ulubionej piosenki czy przeczytanie ulubionego cytatu z książki. Ważne jest to, żeby uwierzyć że jest się w stanie wykonać dane zadanie - a wtedy się je wykona. Główne zasady, dzięki którym wystąpienia publiczne na dowolny temat i autoprezentacja wypadają naturalnie - nie są wcale ciężkie do opanowania.
Próbuj nie przejmować się tym, że na początku się zatniesz i coś Ci nie wyjdzie. Ludzie będą wyrozumiali i zrozumieją Twój początkowy stres. Każdy ma prawo do błędu i stresu, jedyne co się liczy to to, czy będziesz ćwiczyć wystarczająco dużo, żeby sobie z tym poradzić. Szkolenia, ćwiczenia, dobra książka, pdf i wystąpienia publiczne to przykłady najlepszych sposobów na przezwyciężenie strachu - powie Ci to każdy, kto kiedykolwiek miał z nim problem.

Zasady wystąpień publicznych na dowolny temat

Istnieją różne zasady i tak naprawdę każdy powie Ci coś innego jeżeli chodzi o sposób planowania i prezentowania podczas wystąpień publicznych. Istnieją jednak uniwersalne zasady, a wystąpienia publiczne staną się dzięki nim o wiele łatwiejsze. Możesz zastosować je jeżeli nie wiesz jeszcze co sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku. Nigdy nie wiadomo czy będziesz musiał poprowadzić wystąpienie publiczne, prezentacje po angielsku, szkolenie lub innego rodzaju przemowę.
Niektórzy ludzie polecają np. rozpocząć swoje wystąpienie od jakieś myśli przewodniej, wokół której skupisz całą dalszą wypowiedź. Wtedy masz podstawę i wiesz do czego możesz odwołać się za każdym razem, gdy na chwilę zgubisz wątek.
Według innych dobrym pomysłem może być wplecenie w wystąpienie ciekawych anegdot zarówno zasłyszanych jak i tych z własnego życia. Tego typu historię pomagają ludziom lepiej zrozumieć co masz na myśli i zwyczajnie są dużo ciekawsze niż suche fakty, które mogą niestety niektórych skutecznie uśpić.
Możesz spróbować zadawać ludziom pytania - zarówno retoryczne jak i takie, które faktycznie zaangażują ich w prezentację i pobudzą do myślenia.
Jest też kilka zasad podstawowych o których wie chyba każdy z nas, ale warto wspomnieć o nich raz jeszcze. Po pierwsze - bądź uśmiechnięty, staraj się sprawiać wrażenie pewnego siebie nawet jeżeli jest dokładnie odwrotnie. Stres i wystąpienia publiczne na dowolny temat mogą sprawić, że wydasz się ludziom niemiły.
Nawiązuj kontakt z publicznością, nie staraj się tylko "odklepać" swojego wystąpienia. Spróbuj pokazać im, że temat ten naprawdę Cię interesuje. Oprócz tego utrzymuj też kontakt wzrokowy z ludźmi, to na pewno pomoże zwrócić ich uwagę i powstrzymać od ziewania.
Osoby zajmujące się profesjonalnie wystąpieniami polecają również modulowanie swojego głosu. Nikt nie chce słuchać wykładu wypowiadanego monotonnym ciągiem bez żadnych pauz czy zwrotów.
Nie używaj zbyt profesjonalnych zwrotów, ale staraj się także nie próbować z językiem zbyt pospolitym – za każdym razem zastanów się jaki język będzie pasował do grupy odbiorców!
Staraj się zainteresować słuchacza - im bardziej będziesz widział, że ludzie słuchają Cię z zainteresowaniem, tym bardziej sam przestaniesz się stresować i poczujesz się pewniej. Przykłady pokazują, że wystąpienia publiczne to szkolenie swoich możliwości i ciągła praca nad sobą. Możesz znaleźć bazę słów, która pomoże Ci poznać zwroty, których powinno się unikać w trakcie wystąpienia.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz porady, aby wystąpienia publiczne przestały być dla Ciebie problemem, najlepiej udaj się na szkolenie lub zaopatrz się w jedną z wielu dostępnych książek na ten temat. Pamiętaj, że najważniejsze są ciągłe ćwiczenia i upór w odniesieniu sukcesu. Nikt nie jest od początku geniuszem w żadnej dziedzinie, najważniejsze jest to, aby wyjść ze swojej strefy komfortu i ciągle się rozwijać. Dopóki walczysz o to, żeby piąć się do góry - w końcu odniesiesz sukces. Nawet jeżeli obecnie wydaję Ci się, że nigdy nie będziesz w stanie wygłosić pracy bez czerwienia się i jąkania - mylisz się. Być może już niedługo nie będziesz już nawet pamiętać, jak to możliwe, że tak się stresowałeś. Pamiętaj, że ludzie którzy Cię słuchają są ciekawi tego co masz do powiedzenia, a nawet jeżeli nie - wiesz już, że istnieją metody dzięki którym zaczną być ciekawi Twojej prezentacji. Skorzystaj z porad specjalistów, poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół. Wystąpienia publiczne w biznesie to naprawdę ważna kwestia - zostań mistrzem retoryki i przestań ciągle martwić się, że Ci się nie powiedzie. Jakiekolwiek pomyłki jakie popełnisz za pierwszym razem możesz poprawić przy okazji kolejnego wystąpienia. Najważniejsze jest, żebyś się nie poddawał i dążył do celu, który sobie założyłeś.